Kiełbasa Wiejska
Zapraszamy na: http://www.wedlinylutobrok.pl
Dziś chcielibyśmy odejść trochę od tematu wędzonek na rzecz kiełbas, do tego celu posłuży nam nasz najpopularniejszy wyrób z tej kategorii produktów jakim jest kiełbasa wiejska. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z poniższym wpisem jak i komentowania:)
Kiełbasa Wiejska
Rys historyczny- teraźniejszość:
Zarysy przepisu według którego wytwarzamy kiełbasę, podobnie jak w przypadku większości naszych produktów pochodzą z przełomu XIX-XX wieku. Po świniobiciu i odpowiednim oddzieleniu najlepszych kawałków mięsa, które nadawały się do bezpośredniego marynowania i wędzenia, pozostawało dużo mniejszych kawałków które trzeba było przerobić w innym sposób tak aby się nie zmarnowały. Z tej potrzeby ludzie zapoczątkowali proces robienia kiełbas. Wówczas to, pozostałe kawałki mięsa były krojone w jeszcze mniejsze kawałeczki które po przyprawieniu oraz odpowiednim wymieszaniu nadawały się do napychania w naturalne jelita wieprzowe. Z biegiem lat oraz postępem technologicznym mięso zaczęto mielić w specjalnych maszynkach co znacząca usprawniało cały proces jak również poprawiało konsystencję wytwarzanych kiełbas. Warto w tym miejscu wspomnieć, że mimo wszystko nadal do produkcji oprócz mięsa mielonego dodaje się również nieco większe kawałki krojone nożem, które mają za zadanie uwydatnić wygląd gotowego produktu.
Nasi przodkowie do wyrobu kiełbasy używali głównie łopatki wieprzowej, słoniny, oraz innych mniejszych kawałków które pozostawały po rozbiorze. My natomiast nieco zmodyfikowaliśmy ich recepturę i bazujemy na szynce wieprzowej, słoninie oraz łopatce wołowej, dzięki temu nasz wyrób pochodzi z lepszego gatunkowo mięsa oraz jest chudszy od tego jaki był produkowany za dawnych lat.
Zarówno obecnie jak i w latach z których pochodzi zarys przepisu cały proces rozpoczynał się od odpowiedniego rozbioru mięsa a następnie poddawane ono było peklowaniu. Celem peklowania jest nadanie mięsu kleistości, która ułatwi otrzymanie odpowiedniej konsystencji kiełbasy, jak również przedłuży jej wytrzymałość. Kolejny etap to mielenie mięsa na sitkach o różnej gęstości oczek, sitka dobierane są w zależności od gatunku oraz klasy mięsa, dzięki temu otrzymujemy mięso różnej wielkości przez co gotowa kiełbasa się nie rozsypuje i jest zwarta. Do tak przygotowanego mięsa należy dodać odpowiednie porcje naturalnych ziół i czosnku, nadających kiełbasie charakterystyczny smak, a następnie dokładnie ją wymieszać tak aby wszystkie rodzaje mięs się połączyły i utworzyły jednolity farsz. Przygotowany farsz kiełbasiany umieszczamy w naturalnych jelitach formując przy tym charakterystyczne pętka i odstawiamy na 24 h do osadzenia. Końcowymi ale jakże ważnymi etapami produkcji kiełbasy jest wędzenie oraz parzenie. Wędzenie mające na celu nadanie kiełbasie pięknego brązowego koloru oraz charakterystycznego dymowego aromatu odbywa się w tradycyjnej drewnianej wędzarni opalanej drewnem olchowym do którego można dodać niewielką ilość jałowca, cały proces trwa zazwyczaj 4-5 h w zależności od danej kiełbasy. Ostatnią czynnością jaką wykonujemy aby otrzymać kiełbasę o odpowiedniej kruchości jest parzenie, jeśli proces ten trwa zbyt długo kiełbasa stanie się sucha w środku i będzie bardzo krucha, dlatego aby otrzymać odpowiednie połączenie soczystości i kruchości należy co kilka minut sprawdzać kiełbasę metodą „na dotyk”, dzięki temu można wyczuć kiedy jest już odpowiednio sparzona. Po wyjęciu z wody i ocieknięciu, kiełbasa nadaje się już do jedzenia, dodamy tylko że naszym zdaniem jak również w opinii klientów najlepiej smakuje gdy jest jeszcze ciepła, aczkolwiek wtedy jest bardzo łatwo się zapomnieć i zjeść więcej niż się planowało:)
Smak i skład:
Kiełbasa wiejska charakteryzuje się mocno wyczuwalnym bukietem używanych przez nas ziół, które idealnie łączą się z mięsem wieprzowym jednocześnie uwydatniając jego smak. Kolejną jakże istotną cechą jest zapach, który zawdzięczamy kilkugodzinnemu wędzeniu naturalnym dymem, który poza walorami zapachowymi wpływa również na smak kiełbasy. W przekroju naszego wyrobu bardzo łatwo można dostrzec dużą ilość chudego mięsa którego udział wynosi 85%, ilość tłuszczu ograniczamy do niezbędnego minimum bez którego nie udałoby się wyprodukować kiełbasy.
W skład produktu wchodzi: szynka wieprzowa, słonina, łopatka wołowa (łącznie potrzeba 125 gram wymienionych rodzajów mięs aby uzyskać 100 gram kiełbasy), sól peklująca stanowiąca 1,5% produktu, oraz naturalne zioła i czosnek.
Propozycja podania:
Kiełbasę naszą można spożywać w dowolny sposób, gdyż jest to produkt o wszechstronnym zastosowaniu. Polecamy ją zarówno do bezpośredniego spożycia na zimno i na ciepło, można już również dodawać do kanapek lub do innych dań typu zupy, bigosy, jajecznice itp., nasza kiełbasa nadaje się również na grilla aczkolwiek dla niektórych może ona być za sucha z racji ilości tłuszczu jaki do niej dodajemy a który na grillu się wytapia.
Osiągnięcia:
Kiełbasa wiejska jest kolejnym z naszych produktów, który w niedługim czasie dołączy do Listy Produktów Tradycyjnych MRiRW, etap jej dodawanie jest już w końcowym stadium.
Dodaj komentarz