Smalec Skwarkowy Kurpiowski
Zapraszamy na: http://www.wedlinylutobrok.pl
Przeglądając dokumenty zupełnie przypadkowo natrafiliśmy na kawałek przepisu jednego z naszych produktów, jaki został nam przekazany kilkadziesiąt lat temu- jest to oryginalny rękopis dziadka. W związku z tym postanowiliśmy przybliżyć dziś Wszystkim zarówno produkt którego dotyczy ten przepis, jak i sam rękopis, którego zdjęcie załączamy. Życzymy miłego czytania i komentowania:)
Smalec Skwarkowy Kurpiowski
Rys historyczny -teraźniejszość:
Historia przepisu, którego urywek prezentujemy na załączonym zdjęciu, jest ściśle powiązana ze wspominanymi we wcześniejszych artykułach, wydarzeniami jakie miały miejsce przed laty na naszych terenach. Wówczas to, mieszkańcy mając na celu wynalezienie sposobu który ułatwiłby oraz wydłużył przechowywanie produktów mięsnych, wiele eksperymentowali. Po zagospodarowaniu najlepszych elementów rodziły się problemy co zrobić z dużą ilością pozostałego tłuszczu oraz mięsa II kategorii- w tamtych czasach świnie miały zdecydowanie większą ilość tłuszczu niż obecnie. Jak się okazało, podwaliny pod sposób w jaki należało rozwiązać tę sytuacje były już od dawna dobrze znane, trzeba było je tylko lekko zmodyfikować. Zapytać ktoś może w jaki sposób podwaliny niby miały być od dawna znane skoro ludzie dopiero szukali metod przedłużenia trwałości mięsa? A no dlatego były dobrze znane, że mimo iż temat produkcji wyrobów z mięsa był dopiero w fazie eksperymentowania to używanie roztopionego tłuszczu- bo o nim właśnie jest mowa, towarzyszyło ludziom już o wiele wcześniej. Wystarczyło tylko w oparciu o ten sposób, dokonać lekkich modyfikacji, tak aby uzyskany produkt nadawał się do dłuższego przechowania, oraz był smaczny.
W tym celu oprócz tłuszczu, będącego głównym składnikiem, dodawano również chude mięso, które po pokrojeniu razem z tłuszczem w małe kosteczki umieszczano w metalowym naczyniu na ogniu. Gdy tłuszcz ulegał już całkowitemu roztopieniu a chude mięso zamieniało się w skwarki, dodawano: sól, pieprz, majeranek oraz pokrojoną cebulę, która podsmażając się na rumiany kolor, oddawała swoje walory smakowe do mięsa. Na sam koniec smażenia, gdy wszystkie dodane produkty miały już odpowiedni kolor, a przyprawy połączyły się z mięsem, przychodziła kolej na ostatni etap, którym było dodanie cieniutko posiekanego czosnku. Czosnek w smalcu skwarkowym stanowi nieodzowny element, bez niego gotowy produkt nie ma niepowtarzalnego i wyrazistego smaku. Tak przygotowany produkt należało odstawić na kilka godzin aby ostygł oraz stał się nieco bardziej gęsty, po czym przelewano go do specjalnych glinianych garnków w których mógł być przechowywany przez dłuższy czas.
Przybliżony powyżej przepis, został przez nas lekko zmodyfikowany. Jedyne zmiany jakie są zauważalne to rodzaje podstawowych mięs jakie używamy, zastąpienie krojenia nożem na rzecz mielenia w maszynce, oraz zamiana naczyń do przechowywania gotowego smalcu z większych garnków z gliny na małe plastikowe pojemniczki. Wróćmy jednak jeszcze do wspomnianych zmian w mięsach jakie dokonaliśmy. W naszym obecnym przepisie głównym składnikiem stał się boczek wieprzowy, który zastąpił opisywany powyżej i stosowany w dawnych latach jako podstawowy element- tłuszcz w czystej postaci. Na drugim miejscu również w pokaźnej ilości znajduje się szynka wieprzowa, która można rzec, że zadomowiła się na dobre w dużej gamie produkowanych przez nas wyrobów jako kluczowy składnik. Czysty tłuszcz czyli po prostu słonina, dodawany jest przez nas w podobnej proporcji jak szynka wieprzowa, dzięki czemu nasz wyrób jest zdecydowanie chudszy od tego wyrabianego przed laty. Sposób obróbki termicznej a więc smażenie, oraz etapy i rodzaje dodawanych przypraw nie uległy zmianie, ciągle robimy to tak jak zostało nam przekazane, gdyż uważamy że tych procesów nie można zmieniać bo są one zbyt istotne dla smaku gotowego smalcu.
Smak i skład:
Smalec skwarkowy charakteryzuje się bogatym aromatem i niepowtarzalnym smakiem, zawdzięcza to dużej obecności naturalnych ziół oraz podpieczonej cebulce i czosnkowi, które stanowią idealne połączenie oraz dopełnienie do wieprzowiny. Stosunkowa wysoka zawartość chudego mięsa sprawia, że nasz produkt cechuje się dużą ilością skwarek oraz podsmażonych kawałków mięsa, wpływających również na jego smak oraz wygląd.
W skład produktu wchodzi: boczek wieprzowy, szynka wieprzowa, tłuszcz wieprzowy-słonina, sól kamienna stanowiąca 1,5% produktu, cebula, czosnek, naturalne zioła.
Propozycja podania:
Smalec skwarkowy najlepiej smakuje w połączeniu z chlebem razowym oraz ogórkiem małosolnym bądź kwaszonym, tak przyrządzona kanapka stanowi niebywały rarytas wśród wycieczek odwiedzających nasz zakład.
Dodaj komentarz